> > אייקידו


אייקידו


השם אייקידו מורכב משלוש מילים:


"הרמוניה" היא אחד המאפיינים של האייקידו. האימון יוביל אותך להרמוניה פנימית, להרמוניה עם הזולת, ולהרמוניה עם הסובב.


המילה "קי" המופיעה בקליגרפיה שמעל נכתבה על ידי מורה מפורסם בשם מיצ'יאו היקיצוצ'י. משמעותו של "קי" העסיקה ומעסיקה אמנים, פילוסופים, מדענים, לוחמים ואנשי רוח רבים מזה אלפים בשנים. בכתבים סיניים קדומים, מאות רבות לפני הספירה, במגילות עתיקות עוד יותר שנכתבו בהודו, ובמאמרים מהמאה ה21 מנסים עדיין להפיג את המסתורין ולעמוד על טיבו ומשמעותו. רבים מדברים אודותיו אך באייקידו פשוט מיישמים אותו. אפשר לתאר את "קי" כאנרגיה אשר ממנה נוצרו כל הדברים ביקום, ואשר נמצאת כמובן בכל אחד ואחת מאיתנו. "קי" יכול להיות חזק, ויכול להיות חלש. אנו יכולים להכיל הרבה "קי" או מעט "קי". האימון בהרמוניה בין ה"קי" שלנו, לבין זה של הזולת מהווה למעשה את המאפיין העיקרי של האייקידו ואת משמעות שמו.

למילה "דרך" מיוחסת המשמעות הפילוסופית אשר מאגדת למעשה את האמנויות המסורתיות של יפן (וארצות נוספות באסיה). הרעיון הוא שהקדשה עצמית לאמנות וליישום מהותה, תוביל להתפתחות ולהארה רוחנית.


MORIHEI UESHIBA (OSENSEI)
מוֹרִיהֶי אוּאֶשִיבָּה (אוֹסֶנסֶי)

האייקידו הומצא ופותח ביפן על ידי מוֹריהֶי אוּאֶשִיבָּה (1969-1883). על אף היותו אמנות לחימה צעירה יחסית, שורשיו התרבותיים והפילוסופיים עשירים. לפני שפיתח את האייקידו, הקדיש עצמו אואשיבה לאימונים במספר תורות לחימה יפניות עתיקות (ג'וּג'וּצוּ), ואמנויות לחימה בחרב ובחנית יפנית. אואשיבה אף שקד על לימודי דת ופילוסופיה, ופיתח אידיאולוגיה אשר מושתתת על הרמוניה אוניברסאלית סוציו-פוליטית. השפעתה של אידיאולוגיה זו באה פעמים רבות לידי ביטוי באייקידו.
הדוג'ו הראשי אותו הקים אואשיבה בטוקיו נקרא "הוֹמבּוּ דוג'ו", ובו מרוכזת פעילות אגודת האייקידו הבינלאומית - AIKIKAI. בהומבו מלמד צוות של עשרות מורים ומדריכים כאשר בראשם נכדו וממשיכו של אואשיבה - מוֹרִיטֶרוּ אוּאֶשִיבָּה המכונה "דוֹשוּ – ראש השיטה". מהומבו דוג'ו נשלחים מורים למקומות רבים בעולם על מנת להעביר סדנאות, לפקח על הרמה ולערוך מבחני דאן.
מלבד איקיקאי, קיימים ארגונים, אגודות, ומורים עצמאיים רבים כגון:
Ki - Aikido
Yoshinkai
Seidokan
ועוד.
אם ידוע לך על ארגונים נוספים אנא שלח/י עדכון אל:
avi@artslasi.com

הטכניקות באייקידו מסוכנות ויכולות לגרום לפציעה חמורה, אך על ידי שיתוף פעולה בין המתאמנים ניתן להתאמן ללא סיכון. יעילותו הפוטנציאלית של האייקידו כתורה להגנה עצמית לא ניתנת להתעלמות, אך מהותו היא לא שיטת לחימה אלא אמצעי לשיפור ולטיפוח עצמי. באייקידו אין תחרויות וקרבות אלא תרגילים הנלמדים בשיתוף פעולה ובקצב ההולם את יכולתו של כל מתאמן. וכפי שאמר אואשיבה עצמו : "המטרה של האייקידו היא לא להביס את האחרים אלא להביס את השלילי אשר שוכן בנפשך ולמנוע את תפקודו." בארבע מילים תיאר אואשיבה רעיון זה:
MASA KATSU A GATSU
ניצחון אמיתי - ניצחון על עצמך

הרמוניה
בין הגוף והנפש
עם התוקף
עם הסובב
ועם היקום

היכולת להתמודד
ולהסתגל לשינויים
ללא התערבות האני
במיומנות מוחלטת
תוצר של לימוד הגוף
על ידי אימונים רבים
de
Description1חזור